Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü
Yerel Yönetimler
Genel Müdürlüğü

İklim Değişikliği ve Afet Önlemleri

24 Ocak 2019
İklim Değişikliği ve Afet Önlemleri

             İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE AFET ÖNLEMLERİ

 

             Bakanlığımızca, iklim değişikliğine bağlı yaşanan afetlere karşı ivedi olarak alınacak önlemlerin hayata geçirilmesine ilişkin 81 il valilikleri ve tüm belediyelere genelge gönderilmiştir.

             Bakanımız Murat Kurum tarafından imzalanan "İklim Değişikliği ve Afet Önlemleri" konulu genelgeyle yerel yönetimlerden, afetlere karşı ivedi olarak alacakları önlemlerin hayata geçirilmesi istendi.

             Genelgede, son yıllarda küresel iklim değişikliğine bağlı yaşanan sel ve taşkınlar başta olmak üzere, afetlerin sayısı ve şiddetinde artışlar yaşandığı, bilhassa son dönemde kamuoyuna da yansıyan afetlerin can ve mal kayıplarına sebebiyet verdiği belirtildi.

             Bu nedenle soruna yerinde ve öncelikle müdahale etme kabiliyetine ve sorumluluğuna sahip yerel yönetimlerin, iklim değişikliğine bağlı yaşanan afetlere karşı ivedi olarak alacağı önlemlerin hayata geçirilmesinin elzem bir husus olduğu aktarıldı.

             Bu kapsamda, ivedi olarak hayata geçirilmesi gereken ve 14 maddede açıklanan önlemlerin yer aldığı genelge metni aşağıdaki linktedir.

 

Genelgeye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır