Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü
Yerel Yönetimler
Genel Müdürlüğü
Genel Müdür

                                                                          

Turan KONAK

Özgeçmiş

10.02.1973 tarihinde Trabzon’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Trabzon’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1994 yılında birincilikle mezun oldu. Daha sonra aynı üniversitede Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalında yüksek lisansını tamamladı ve “Yerel Yönetimlerde Denetim ve Ombudsman” ile ilgili tez hazırladı. Daha sonra Beykent Üniversitesinde İşletme Anabilim dalında MBA programını tamamladı.

İş hayatına 1995 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Encümen Müdürlüğünde başladı. Aynı birimde önce müdür yardımcılığı, daha sonra müdürlük yaptı. Daha sonra Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanlığı görevinde bulundu. Belediye Encümen üyeliğinin yanında, müfettişlik ve İBB’nin iştiraklerinde yönetim kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkanlığı yaptı. İstanbul İl İnsan Hakları Kurulu üyeliği görevinde bulundu.

Bu süre zarfında belediye meclisi ve encümen, ihale mevzuatı, imar planları ve imar uygulamaları, elektronik yazışma ve digital arşiv, yerel yönetimlerde denetim konularında deneyim kazandı, bu konularda çok sayıda seminere katıldı ve seminerler verdi.

2016-2018 yılları arasında Başbakanlık’ta önce Daire Başkanı daha sonra İdari ve Mali İşler Başkanı olarak görev yaptı. 06.08.2018 tarih ve 30501 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2018/64 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğüne atanmış olup halen bu görevi yürütmektedir.

İngilizce bilmekte olan Konak çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik de yapmaktadır.